1970’li yıllarda Kozak yöresine özgü Çam fıstığını yurt içinde ve dışında satıp tanıtmak amacıyla küçük çapta üretime başlayan ilk jenerasyon, bu konuda başarılı olmuş ve daha sonra ikinci jenerasyon 1989 yılında Kermes Tarım Ürünleri Sanayi & Dış Ticaret Limited Şirketini kurarak çam fıstığı işleme fabrikasını hizmete açmıştır.Sürekli gelişen ve kendini yenileyen dinamik yapısı, kuru meyve sektöründe geniş ürün yelpazisi ile müşterilerine yüksek kalitede, zamanında teslimat başarısı sağlayarak , dünya piyasalarında rekabet edebilir konuma getirmiştir. 2004 yılında ise ikinci ÇAM FISTIĞI işleme tesisleri için yatırıma başlanılmış ve bu yatırım 2006 yılı ortalarında tamamlanılarak faaliyete geçirilmiştir.Böylece günlük çam fıstığı üretimi iki katına çıkarılmıştır.Kendini sürekli yenileyen ve rekabet avantajı sağlayacak teknolojik yatırımlara devam eden firmamız ,müşterilerine yeni ve daha kaliteli ürünler ile çok daha hızlı hizmet vermenin yanı sıra yüksek müşteri memnuniyeti ile, dünyanın önde gelen pazarlarında rekabet etme şansını yakalamıştır.

1996 yılına kadar yalnızca Çam Fıstığı işlenmesi, paketlenmesi ve satışı ile ilgilenen Kermes Tarım Ürünleri, 1996 yılı sonunda, Kontinü Zeytin Yağı fabrikasını devreye sokarak ,bu alanda da müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır.

1998 yılından itibaren ise işletmenin Ana Merkezi Atatürk Organize Sanayi Bölgesi İzmir/Çiğli ‘ ye taşınılarak , daha verimli ve yönetim zinciri sağlanmıştır.

Bu ürün bizim için çok önemlidir.Bundan dolayı, bu ağaçları koruyalım, çoğaltalım ve sevelim ki büyümeye ve özel meyvesini bize vermeye devam etsin. Böylece, yöremiz (KOZAK) dünyanın her yanında Çam Fıstığı konusunda bilinen bir yer olsun.

Mehmet ÖZDEMİR (1921-1983)
Yörenin İlk Girişimcisi