TÜRK - Çam Fıstığı

Detaylı Özellikleri

  • Vitaminler
  • Enerji
  • Protein
  • Yağ

Çam fıstığı, Latince ismi "Pinus Pinea" olarak bilinen ve genellikle Akdeniz iklim kuşağında yetişebilen çam ağacından elde edilir.Çam fıstığı ; çam kozalağı içindeki siyah ve sert kabuklu çekirdek içinde korunur ve bu yüzden uygun depolama koşullarında uzun süreli saklanabilir. Çam fıstığı kendine has beyaza çalan bir renkte ve kendine özgü bir aromaya sahiptir. Enerjik olan çam fıstığı , bol protein ve mineral içerir. Bundan dolayı bütün dünyada haklı bir üne sahip çam fıstığı sağlıklı diyet için de tavsiye edilir.
PINUS PINEA olarak adlandırılan Çam fıstığı ağacı genellikle 18/20 yaşlarından sonra verimli şekilde çam kozalağı vermeye başlar ve 70 ila 80 yıllık süre sonuna kadar verimli ürün vermeye devam eder. Çam fıstığı 3 yıllık bir sürede gelişir ve olgunlaşır. Çam ağacının hasatı gelecek 3yıl için ,ağaç dallarının başlangıcındaki ufak kozalaklar ilk yılın ürününü, biraz ilerideki kozalaklar ikinci yıl ürününü  ve dalın en ucundaki kozalaklar da üçüncü yıl ürünü olarak görülmektedir.
Uzun süren hasat toplama sezonundan sonra, olgunluğa erişmiş kozalakların , yaz mevsiminde güneş altına serilip açılması için depolama alanlarında bekletilir.
Güneş altında açılan kozalaklar, mekanik yöntemlerle kırılır ve kabuklu çam fıstığı taneleri kozalak kabuklarından ayrılır. Elde edilen kabuklu çam fıstık taneleri tekrar seçilerek iyi taneler uygun koşullarda muhafaza edilecek depolara kaldırılır.
Bir sonraki adım ise kabuklu çam fıstığı tanesinin kabuğunu kırarak , içindeki çam fıstığınıelde etmektir. Bu üretim aşaması, elde edeceğiniz çam fıstığının gerek görünüş gerekse kalitesini korumak için özel bir dikkat ve itina ister.
Doğal olarak Çam fıstığı ; değişik iklim koşulları ve ortamlardan geldiğinden dolayı, gerek tane büyüklüğü gerekse renk farklılığından en modern elektronik renk kontrollü seçme makinelerinde ayrım ve seçmeye tabi tutularak en yüksek kalite elde edilir.
Gerek hammadde gerekse nihai ürünlerin fiziki kontrolleri işletmemizde periyodik olarak yapılarak, kayıt altına alınmaktadır. Mikrobiyolojik kontroller ise dışarıda bağımsız ve akredite olmuş, anlaşmalı olduğumuz laboratuar tarafından periyodik olarak yapılmaktadır.
Bir çok safhadan geçmiş ve onaylanmış ürünler müşteri talebine veya işletmemiz prosedürlerine göre paketlenip sevk edilmekte veya uygun depolarda muhafaza edilmektedir.
Firmamız ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve satışı sırasında çevreye karşı son derece duyarlı olup, ürünün paketlenmesi sırasında herhangi bir kimyasal proses uygulanmadığı için ürün üzerinde kalıntı veya bulaşıklık bulunmasına meydan vermemektedir.Bununla ilgili her yıl ECOCERT  Ekolojik denetleme kuruluşu tarafından ilgili kontroller yapılarak , kuruluşumuz ORGANİK ÜRETİM ile sertifikalandırılmaktadır.
 
5 kg ,kabuksuz çam fıstığı yaklaşık 100 adet kabuklu çam fıstığından elde edilmektedir. Çam kozalağı hasat zamanı , ekim ile nisan ayları arasında olmaktadır.

   *** Toptan çam fıstığı satışlarımız  25 kgs çuval veya 10 kiloluk karton ambalajlarda gerçekleştirilmektedir.